Kryzys Sumienia-

Ostatnio zaczęłam oglądać kanały dotyczące Świadków Jehowym, które są tworzone przez byłych członków zboru. Wśród polecanych książek na temat świadków pojawiło się Kryzys Sumienia Franza Reymonda. Jej opis na tyle mnie zaciekawił, że postanowiłam ją zamówić. 

Reymond Franz był przez kilkadziesiąt lat aktywnym członkiem Świadków Jehowych. Zasiadał nawet w jego ciele kierowniczym (Body Government) w latach 70-tych XX w. Na początku lat 80-tych został wykluczony ze wspólnoty. Jego Kryzys Sumienia jest na wpół-autobiograficzny, zawiera przeżycia i przemyślenia autora. Nadaje to osobisty charakter jego dzieła. Jednakże znajdziemy rozbudowaną analizę dogmatów Świadków oraz problemów z nich wynikających.

Muszę tutaj dodać, że Kryzys Sumienia jest pisane z punktu widzenia człowieka religijnego, który nie odszedł od Boga, nadal starał się być chrześcijaninem, uczniem Syna Bożego. Polskie wydanie zawiera w sobie kserokopie dokumentów i fragment artykułów anglojęzycznej Strażnicy, a także ich polskie tłumaczenia i odpowiedniki.

Kryzys sumienia można odczytać na kilku płaszczyznach. Ciekawa jest warstwa historyczna. Poznajemy w toku lektury najważniejsze postacie i wydarzenia tego ruchu religijnego, a także kształtowanie się najważniejszych dogmatów. To również opowieść o władzy na przykładzie ogólnoświatowego, lecz hermetycznego, ruchu religijnego. Gdzie w imię zachowania twarzy nie pozwala się na dyskusję i oczekuje się całkowitego podporządkowania. Oczywiście w Kryzysie Sumienia znajdujemy wiele innych niuansów zarządzania dusz. 

Dla mnie Kryzys Sumienia to przede wszystkim historia człowieka, który musiał zmierzyć się z okropnym odkryciem, że żył w pewnej iluzji. Raymond poświęcił większość swojego życia, aby budować organizację religijną. Wątpliwości wobec nauczania tłumi w sobie lojalnością do Boga i organizacji. W pewnym momencie zderza się z bezduszną kalkulacją i niechęcią do przyznania się do błędu Ciała Kierowniczego, które uznało się za jedyny głos Boga na świeci. Wykluczenie R.Franza z organizacji przypomina bardziej scenariusz dworskich intryg niż dyskusję we wnętrzu chrześcijańskiego zgromadzenia.

Książka pozwala autorowi rozliczyć z czasem jego bycia w organizacji, ale także pragnie dać nadzieję byłym Świadkom. Jest chrześcijańskie życie poza zborem Świadków Jehowych (ja bym dodała szerzej: jest życie poza organizacją). Wie, że proces jest często bolesny, wiążę się z utratą znajomych, a nawet podstawowych środków materialnych.



Kryzys Sumienia przeczytałam w kilka dni z wielkim zapałem. Nie tylko dowiedziałam się więcej o Świadkach Jehowych, ale również była to intrygująca podróż w głąb organizacji. Uważam także, że historia R. Franza jest bardzo uniwersalna. Przecież każdy z nas może być postawiony pomiędzy własnym sumieniem a poczuciem lojalności. Wybór wolności na samym początku może być bolesny...

Ps. Książkę zamówiłam w chrześcijańskim wydawnictwie. Do niej  była włożona mała broszurka: Dobra Nowina dla Świadków Jehowy, których kocha Boga. Niestety nie jest odbiorcą tej książeczki.

Książka: Reymond Franz, Kryzys Sumienia, 2006.

Kanały Youtubowe, które prowadzą byli członkowie Świadków Jehowych.
1)Światusy- polski kanał, który prowadzony jest przez sympatyczną parę, Sarę i Edwina. Opowiadają oni o swoich własnych przeżyciach, podstawowych pojęciach czy też lokalnym kolorytem.
2)Ilyold Evans, który prowadzi ciekawe analizy związane publikacjami, konferencjami Towarzystwa oraz przeprowadza wywiady z były Świadkami. Mogę wsłuchiwać się w jego głos godzinami!



Komentarze

Polub stronę :)